A było to tak, jedno z dzieci zachorowało, więc na gwałt do lekarza, bo gorączka zaczynała skakać jak szalona. Po...
Jak wyparzyć smoczek dla niemowlaka?
Młodzi rodzice często popełniają ten błąd, że podają dziecku smoczek, który dopiero został zakupiony w sklepie i wyciągnięty z opakowania. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo maleństwa konieczne jest wyparzenie smoczka przed pierwszym użyciem, a także za każdym razem, gdy np. upadnie na ziemię. Ochroń swoje dziecko przed niebezpiecznym siedliskiem bakterii, wirusów oraz grzybów i już teraz dowiedz się, jak wyparzyć smoczek.
Jak wyparzyć smoczek? Kilka zasad
W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia dziecka bardzo ważne jest szczególne dbanie o jego układ immunologiczny. Noworodki i niemowlaki mają tak słabą odporność, że w miarę możliwości należy chronić ich przed bezpośrednim kontaktem z zarazkami i osobami chorymi. Niepozorny dziecięcy smoczek może stać się przyczyną chorób i złego samopoczucia dziecka, gdyż często staje się siedliskiem bakterii, wirusów oraz grzybów. Brak wyparzenia smoczka może spowodować wystąpienie:
- pleśniawek,
- infekcji,
- biegunki,
- wymiotów,
- stanów zapalnych jamy ustnej,
- zatrucia pokarmowego.
Dlatego właśnie kluczowe jest wyparzanie smoczka jeszcze przed jego pierwszym użyciem, a także przed każdym kolejnym.
Oto jak prawidłowo należy przeprowadzić wyparzanie smoczka dla noworodka:
- Wstaw wodę w czajniku, a następnie wklej wrzątek do garnka czy też miski. Włóż do wrzącej wody smoczek na ok. 3 minuty.
- Przed pierwszym użyciem smoczka najlepiej włożyć go do gotującej wody na 5 minut pod przykryciem.
- Istnieje coraz więcej alternatywnych rozwiązań, np. stosowanie takich urządzeń, jak sterylizator UV do smoczków, sterylizator parowy czy używanie specjalnych tabletek rozpuszczanych w wodzie.
- Unikaj dotykania smoczka za część, którą dziecko później włoży do buzi.
- Poczekaj, aż smoczek będzie miał neutralną temperaturę i dopiero podaj go dziecku.
- Czasem pod wpływem wysokiej temperatury smoczek może zmatowieć lub nawet pęknąć, dlatego koniecznie przyjrzyj się mu z każdej strony, zanim dziecko zacznie z niego korzystać. Smoczek trzeba wymieniać co 6-8 tygodni.
W jakich sytuacjach konieczne jest wyparzanie smoczka dla noworodka?
- Gdy ktokolwiek dotknie rękami część smoczka, którą później dziecko wkłada do buzi.
- Gdy smoczek spadnie na ziemię.
- Za każdym razem przed podaniem dziecku smoczka, gdy wcześniej nie był on zamknięty w szczelnym pojemniku.
- Wyparzanie smoczka dla niemowlaka przed pierwszym użyciem to absolutna konieczność.
Jak nie dezynfekować smoczka? 2 największe błędy
Samo opłukanie smoczka wodą po tym, jak spadnie na ziemię, to za mało. Niestety wielu rodziców stosuje taką zasadę, a o wyparzaniu smoczka pamięta jedynie zaraz po zakupieniu nowego produktu.
Kolejnym błędem, którego należy unikać, jest branie smoczka do ust po tym, jak spadnie na podłogę, a później podanie go dziecku. W rzeczywistości to nie jest dezynfekcja, wręcz przeciwnie, gdyż w taki sposób można narazić się na złapanie infekcji, a do tego na przeniesienie bakterii i wirusów na dziecko. Dlatego też przestań narażać dziecko na niebezpieczeństwo i poświęć kilka chwil na prawidłowe wyparzanie smoczka dla niemowlaka.
Czy warto podawać niemowlakom smoczki?
Teraz już wiesz, jak wyparzyć smoczek, musisz jednak wiedzieć o kilku bardzo ważnych kwestiach. Wielu specjalistów uznaje, że wady zgryzu i choroby jamy ustnej mają swoje podłoże właśnie w podawaniu dziecku smoczka. Poza tym u noworodków i niemowlaków prowadzi do rozleniwienia dziecka oraz hamowania odruch ssania piersi.
Z drugiej strony nie można pominąć także tę najważniejszą zaletę, czyli uspokojenie dziecka i przyspieszenie procesu zasypiania.
Zatem warto, czy nie warto korzystać ze smoczka? Wszystko wskazuje na to, że kluczowy jest rozsądek. Najlepiej podawać go dziecku np. jedynie w momentach, gdy ma duże problemy z zaśnięciem i uspokojeniem się.
Zobacz też: Jak wybrać dekoracje do pokoju dziecka?
Dodaj komentarz