A było to tak, jedno z dzieci zachorowało, więc na gwałt do lekarza, bo gorączka zaczynała skakać jak szalona. Po...
Zabawy sensoryczne dla dzieci i niemowląt
Rozwój sensoryczny jest niezwykle istotny dla niemowląt i starszych dzieci. Poprzez interakcję z różnymi bodźcami dotykowymi, maluchy rozwijają swoje zdolności poznawcze, emocjonalne i motoryczne. Zabawy sensoryczne stanowią doskonałą formę wspierania tego procesu, dając dzieciom możliwość eksploracji i odkrywania zmysłowego świata w sposób bezpieczny i przyjemny. W tym artykule przedstawimy kilka zabaw sensorycznych, które są odpowiednie zarówno dla niemowląt, jak i dla starszych dzieci.
Spis treści
Zabawy sensoryczne dla niemowląt
Rozwój zmysłowy warto zacząć od najwcześniejszych lat życia. U niemowląt ciężko mówić jeszcze o świadomej zabawie - ale na pewno warto budować pierwsze doświadczenia sensoryczne.
Często wykorzystuje się w tym celu po prostu bliskość rodzica - przytulanie, karmienie, kołysanie, bujanie i tego typu zachowania, które wydają się nam zupełnie naturalne i normalne są właśnie pierwszymi bodźcami sensorycznymi. Innymi przykładami jest chustowanie czy różnego rodzaje masaże - oczywiście możliwości jest wiele, na pewno znajdziecie jakieś odpowiednie dla Was formy integracji sensorycznej z noworodkiem.
Co ciekawe, zabawy typu “A kuku!”, które często robimy bardzo instynktownie (ponieważ dzieci reagują na nie zwykle pierwszym chichotem) - także jest formą nauki sensorycznej. Uczy dzieci, że produkty istnieją i są trwałe (mogą pojawić się znowu, nawet jeśli chwile ich nie widziały).
Możesz również używać innych zmysłów aby stymulować rozwój niemowlęcia. Np. zapach (który swoją drogą jest dobrym nośnikiem wspomnień - więc dziecko może budować pierwsze z nich!) czy wzrok. Takie zabawy sensoryczne są dla rozwoju oczu bardzo ważne - dlatego często używa się np. ruchomych zabawek nad kołyską, aby dzieci ruszały za elementami wzrokiem.
Sprawdź także nasz artykuł: jakie zabawki dla niemowlaka?
Przykładowe zabawy sensoryczne dla starszych dzieci
Wraz z rozwojem dziecka, zabawa staje się bardziej świadoma. Warto ją wykorzystać do rozwoju dziecka. Mamy zabawy rozwijające wyobraźnię, kreatywność, takie, które pomagają poznać literki czy słowa… Zabawy sensoryczne pomogą dziecku rozwijać zdolności motoryczne i dosłownie poznawać świat! Kilka przykładów:
- Odkrywanie przez dotyk: Zabawy dotykowe są doskonałym sposobem na rozwijanie zmysłu dotyku u najmłodszych. Możesz stworzyć specjalne strefy sensoryczne, w których dziecko będzie miało możliwość eksplorowania różnych tekstur. Na przykład, możesz umieścić w misce różne materiały, takie jak ryż, makaron, piasek czy chropowaty materiał, i zachęcić pociechę do dotykania i eksplorowania ich. Można także używać różnych przyjemnych w dotyku materiałów do tworzenia kocyków, chustek czy poduszek sensorycznych. Świetne są także tablice sensoryczne - dzieci uwielbiają się nimi bawić! Są dla nich bardzo interesujące i zajmujące - gdy posadzisz przed taką bobasa, może uda Ci się nawet wypić ciepłą kawę. ;)
- Zabawy z wodą: Woda to doskonały środek do zabaw sensorycznych dla dzieci i niemowląt. Możesz użyć wanny lub baseniku, w których będą mogły eksperymentować i odkrywać różne właściwości wody. Można dodać do kąpieli zabawki, kubeczki, sitka czy gąbki, którymi maluchy będą mogły bawić się czy je obserwować. Woda pozwala również na rozwijanie zdolności motorycznych poprzez polewanie czy wydmuchiwanie baniek.
- Zabawy z muzyką: Muzyka pobudza zmysł słuchu i rozwija zdolności muzyczne u dzieci. Możesz zapewnić swoim pociechom różnorodne instrumenty muzyczne, takie jak tamburyn, marakasy, bębenek czy dzwonki, które maluchy będą mogły eksplorować. Można również organizować zabawy ruchowe przy dźwiękach muzyki, takie jak tańce, marsze czy muzykalne gry rytmiczne.
Do zabaw sensorycznych warto wykorzystać też kolory (rozwijają percepcję wzrokową dzieci), masę plastyczną i inne dodatki (koraliki, guziki, patyczki itd.), balony (można je nadmuchiwać i obserwować jak zmieniają kształt, odbijać nimi, rzucać itd), piasek kinetyczny… Możliwości są prawie nieskończone! :)
Dodaj komentarz