A było to tak, jedno z dzieci zachorowało, więc na gwałt do lekarza, bo gorączka zaczynała skakać jak szalona. Po...
Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka?
To, czego dziecko będzie potrzebować po porodzie, wskazane jest, by przygotować jeszcze przed jego przyjściem na świat. Warto zająć się tym odpowiednio wcześniej i skompletować nieco ubranek i akcesoriów, ponieważ później może okazać się to trudne do zrealizowania. Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka i co powinno się w niej znaleźć? Podpowiadamy niżej.
Doradzamy, kiedy kompletować wyprawkę dla maluszka
Do tematu warto podejść metodycznie, nie dając się przy tym zwariować. W czeluściach Internetu można znaleźć mnóstwo wskazówek na temat tego, że im szybciej, tym lepiej, jednak naszym zdaniem pośpiech również nie jest wskazany. Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla dziecka? Dużo łatwiej skompletować nam wyprawkę, gdy znamy już płeć dziecka i termin porodu. Data będzie swoistym punktem odniesienia, dzięki któremu łatwiej będzie nam bez emocji nad wszystkim zapanować. Nie mówiąc już o tym, że widok chłopca lub dziewczynki na drugim USG pozwoli nam bardziej zadaniowo podejść do tematu kompletowania wyprawki dla dziecka.
Baby shower - kompletowanie wyprawki czas start
Doskonałą propozycją i odpowiedzią kiedy kompletować wyprawkę dla niemowlaka są obecnie modne baby shower. To idealna okazja nie tylko do miłego spędzenia czasu z przyjaciółkami, ale także obdarowania prezentami przyszłą mamę i maluszka, które zaszczyci swoją obecnością wkrótce rodzinę. Ponieważ świętowanie odbywa się kilka tygodni przed rozwiązaniem, baby shower może być odpowiedzią kiedy kompletować wyprawkę dla noworodka. To nie tylko wyraz troski, lecz i odciążenia finansowego przyszłych rodziców.
Znasz już płeć? Co dalej?
Ponadto kompletować wyprawkę możemy etapami robiąc to zarówno przed porodem, jak i po nim. Pisząc “przed porodem” mamy na myśli drugi i początek trzeciego trymestru ciąży. To zdecydowanie najbardziej odpowiednia odpowiedź na pytanie, kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka. Wtedy przyszła mama może swobodnie (bo bez porannych mdłości) i bez wysiłku (choć to teoria względna) przeglądać i przebierać wśród sklepowych półek odpowiednie ubranka, akcesoria pielęgnacyjne czy higieniczne.
Kiedy zacząć kompletować wyprawkę - co kupić, a z czym się wstrzymać do porodu?
Warto dodać, że w pierwszych dniach, a nawet tygodniach życia noworodek potrzebuje niewielu, a w zasadzie kilku podstawowych rzeczy. “Wariant minimum” zakłada, że w pierwszej kolejności będzie potrzebował:
- Fotelika samochodowego,
- kołyski / kosza Mojżesza / wózeczka,
- kompletu ubranek niemowlęcych (5x śpioszki niemowlęce, 5x body niemowlęce, 5x kaftaniki niemowlęce, kilka par skarpetek i rękawiczek - niedrapek),
- kocyku, rożka lub becika,
- przewijaka oraz wanienki,
- butelki oraz smoczka dedykowanym maluszkom w wieku 0+,
- dwóch paczek pieluszek jednorazowych i kilku wielorazowych,
- maści zapobiegającej odparzeniom,
- oraz płynu do mycia dla dzieci (najlepiej emolientowym).
Kiedy kompletować wyprawkę dla dziecka? Wyprawka dla noworodka wiąże się z dość dużym nakładem finansowym. Dlatego na pewnych jej elementach możemy skupić później, odkładając jej zakup w dalszej perspektywie, jak chociażby przewijak czy buteleczki (o ile szczęśliwa mama będzie miała możliwość karmienia piersią).
Noworodek i mama chcą być ze sobą blisko. Dziecko czuje się bezpieczne, gdy mama tuli je mocno, sama mając go “na oku”. W pierwszych tygodniach życia może spać z rodzicami lub tuż obok np. wózku, kołysce czy wiklinowym koszu. Dlatego możemy całkiem śmiało wstrzymać się z zakupem:
- Łóżeczka,
- kompletu poduszka + kołderka - noworodki powinny leżeć płasko, wtedy główka i tułów znajdują się w jednej pozycji. Zaleca się, aby dziecko spało na płaskim materacu aż do piątego miesiąca życia. Wówczas zyska na tym jego kręgosłup,
- wyposażeniem pokoju dziecinnego - w pierwszych miesiącach życia dzieci przebywają w większości sypialniach rodziców, w ciągu dnia zaś przebywają tam, gdzie mama i tata. Nawet, gdy dziecko siedzi i raczkuje mało prawdopodobne jest, by było pozostawiane bez nadzoru.
Dodaj komentarz