A było to tak, jedno z dzieci zachorowało, więc na gwałt do lekarza, bo gorączka zaczynała skakać jak szalona. Po...
Wyprawka dla wcześniaka - przedwczesny poród lub ciąża zagrożona
Ciąża to czas spokojnego planowania i przygotowywania się do najważniejszej roli w życiu. A co jeśli życie sprawi nam psikusa i trafimy do szpitala na długo przed rozwiązaniem? Lub gdy ginekolog wystawi nam "receptę" pt.: leżeć, leżeć i jeszcze raz leżeć? Oddział patologii ciąży tak jak wielotygodniowe leżenie w łóżku to strach, nuda, niewygoda i złość przyszłej mamy. To wtedy noce wydają się potwornie długie; każdy szelest potrafi przyprawić o ból głowy; kolejny nowy serial netflix"a doprowadza do łez; a kurz, nawet jeśli nigdy nie lubiłaś sprzątać, wkurza do szaleństwa. "Syndrom wicia gniazda" i strach przed przedwczesnym porodem lub powikłaniami to mieszanka wybuchowa w połączeniu z Twoimi hormonami.
Jak dać sobie na luz? Jak nie zwariować ze strachu i bezczynności? Rozpieszczaj się do granic możliwości :)
Ulubiona książka, wygodna poduszka, długie rozmowy telefoniczne, mięciutka, ciążowa koszula nocna i planowanie wyprawki przyniosą Ci ulgę.
Zazwyczaj pobyt na patologii ciąży kończy się happy endem, więc głowa do góry i tylko pozytywne myślenie. Każdy dzień spędzony w szpitalu lub łóżku zbliża Cię do celu jakim jest urodzenie zdrowego dziecka. O nie! Na słowo "zdrowego" znów wraca do Ciebie niepokój? Mamy dla Ciebie radę! Zaparz kubek ulubionej herbaty; usiądź wygodnie i spróbuj podsumować wyprawkę. Ubrania to największa słabość kobiet, więc nie uwierzymy, że kompletowanie ubranek dziecięcych nie oderwie Cię od smutnej rutyny, a przy okazji, z naszą pomocą zyskasz kolejny fakultet ;)
Jeśli przedwczesny poród jest w Twoim przypadku bardzo prawdopodobny spróbuj przygotować się do niego najlepiej jak potrafisz. Ponad 6% rodziców wita dziecko wcześniej niż przed planowanym 36 tygodniem ciąży. Jak zatem to zrobić? Jak skompletować wyprawkę dla wcześniaka?
WYPRAWKA DLA WCZEŚNIAKA- CZY NA PEWNO NIE DA SIĘ JEJ ZAPLANOWAĆ?
Kiedy dziecko pojawia się długo przed planowanym terminem porodu, a wcześniej kompletowana wyprawka jest standardowych rozmiarów należy zacząć od początku.
Wcześniak to dziecko szczególne i od innych noworodków różni się nie tylko rozmiarem. Kiedy jego rówieśnicy urodzeni w terminie cieszą się ochroną przed bakteriami i wirusami, którą stanowi ich skóra, skóra wcześniaka nie jest jeszcze gotowa do pełnienia ważnych funkcji ochronnych.
Co zatem jest ważne? Kompletując wyprawkę dla wcześniaka należy wybrać miękkie, gładkie, bawełniane ubrania, unikając materiałów nieoddychających, sztucznych i wełny. Warto zwrócić uwagę na płaskie szwy, wygodne zapięcia, bezniklowe napy, brak metek, które podrażniają skórę dziecka. Ubranka dla wcześniaków powinny być też opatrzone odpowiednimi certyfikatami.
Który z rodziców nie chciałby być pewien, że ubranie jego maleństwa nie zawiera żadnych czynników rakotwórczych, barwników, substancji alergizujących, oraz szkodliwych związków? Taką pewność daje certyfikat Öko-Tex Standard 100. Teraz już wiesz, dlaczego tak ważne jest czytanie metek na ubrankach przeznaczonych dla wcześniaków.
JAKI ROZMIAR UBRANEK WYBRAĆ DLA WCZEŚNIAKÓW?
Czy wcześniaki muszą nosić ubrania od lalek? Otóż nie :) Od jakiegoś czasu da się kupić odzież przeznaczoną dla wcześniej narodzonych dzieci. I chociaż nie jest to dla rodziców najlepszy interes, bo wcześniaki rosną bardzo szybko, wybór mniejszych rozmiarów jest spory.
Ale zacznijmy od początku. Ubranka dla wcześniaków trzeba podzielić na te do szpitala i te potrzebne po wyjściu z niego.
Dzieciom w inkubatorach zazwyczaj wystarcza pieluszka. Więc jeśli zaskoczy Cię przedwczesny termin porodu, nie martw się zbytnio brakiem ubranek. Jeśli natomiast zdecydujesz się na założenie ubrań już w inkubatorze powinny być to wygodne, rozpinane ubranka takie jak body kopertowe, czy pajace.
Po wyjściu z inkubatora wielkość ubrania należy dostosować do wagi i długości dziecka. Warto zainwestować w nieco szersze ubrania, dzięki czemu skóra dziecka będzie lepiej oddychać, a materiał nie będzie przywierał. Nieco większy rozmiar to również bardziej ekonomiczne rozwiązanie dla portfela rodziców. Nie trzeba być specjalistą, żeby wiedzieć, że noworodki wyrastają z ubranek w mgnieniu oka.
Jeśli rozmiarem przeznaczonych dla nowo narodzonych dzieci jest 56/62 to standardowym rozmiarem wcześniaków jest 50. Body, półśpiochy, pajace czyli to co najchętniej ubierane noworodkom powinno posiadać właśnie taki rozmiar na metce. Jeśli kupujesz gotową, kilkuczęściową wyprawkę dla wcześniaka zapewne znajdziesz w niej czapkę dopasowaną na małą główkę. Jeśli kupujesz czapkę osobno, polecamy wybrać rozmiar 34/36 lub 36. Gdy poród wypada w okresie jesienno-zimowym lub wiosennym warto pomyśleć o większym rozmiarze kombinezonu, czyli 56. Nieco dłuższe nogawki na pewno nie będą przeszkadzały maleństwu, a rękawy mają często możliwość podwinięcia, dzięki czemu rosną razem z dzieckiem. Dzięki podwijanym nogawkom i rękawom w kombinezonach rodzic nie wymienia garderoby maleństwa co kilkanaście dni.
GDZIE KUPIĆ WYPRAWKĘ DLA WCZEŚNIAKÓW?
Internet to świetne miejsce na zakupy dla wcześniej narodzonego maleństwa. Znalezienie i zakup ubranek dla wcześniaków zajmuje w sieci chwilę, a dostawa to zwykle ok 24h. Na grupach i forach kobiet rodzących wcześniaki adresy sklepów internetowych wymieniane są bardzo często. Jedną z marek produkującą ubranka dla wcześniaków jest Robik. Firma posiada produkty przystosowane dla okruszków takich jak wcześniaki. Specjalnie dla nich kładzie nacisk na polską, 100% bawełnę, bezniklowe napy, czy płaskie szwy. Produkty tej marki posiadają certyfikat OE 100 Standard, a barwniki stosowane do tkanin nie zawierają szkodliwych związków, dzięki czemu wcześniaki nie muszą nosić tylko białych ubranek. Kolorowe też są dla nich bezpieczne. Przy zakupach internetowych liczy się szybka wysyłka i znakomita obsługa. W sklepie Robik na pewno tego nie brakuje. Klienci mogą liczyć na natychmiastową wysyłkę i telefoniczny oraz mailowy kontakt z doradcami.
Warto pamiętać, że po zakupie ubrania należy wyprać i wyprasować. Wcześniaki są niesamowicie wrażliwe, dlatego trzeba zadbać o komfort ich skóry.
Nie wydawaj fortuny na zakupy w najmniejszym rozmiarze. A jeśli nadal ciężko Ci zdecydować w jakiej ilości i rozmiarze wybrać ubranka przygotowaliśmy dla Ciebie CHECKLISTę. Jak ją zdobyć? Zapisz się do naszego newslettera, a w prezencie wyślemy Ci maila z dokładną listę wyprawkową dla wcześniaka. Możesz ją wydrukować i mieć pewność, że nic nie przegapisz :)
[html-box id="12"]
Dodaj komentarz