A było to tak, jedno z dzieci zachorowało, więc na gwałt do lekarza, bo gorączka zaczynała skakać jak szalona. Po...
Co powoduje kolki u noworodka?
Chcesz dobrze przygotować się do roli rodzica? A może Twój maluszek jest już z Wami i doskwierają mu kolki?
Szczególnie u młodych rodziców kolki budzą duży niepokój. Już teraz sprawdź, jak rozpoznawać jej objawy. Dowiedz się też, co powodują kolki u noworodka i co robić, gdy już wystąpią.
Spis treści:
- Czym jest kolka u niemowlaka?
- Jak rozpoznać kolkę u dziecka?
- Objawy kolki
- Co powoduje kolki u niemowlaków?
Czym jest kolka u niemowlaka?
Kolka to częsta przypadłość, z którą borykają się dzieci od 4-6 tygodnia życia do 6. miesiąca życia. Według specjalistów to zaburzenie behawioralne nie stanowi zagrożenia dla życia maluszka. Jednak wiążą się z dyskomfortem, a często też ze sporym bólem u dziecka.
Dla rodziców bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, co powoduje kolki u noworodka, a także co robić, gdy już wystąpią.
Zazwyczaj najskuteczniejszą metodą walki z kolką jest masaż brzuszka, ułożenie maluszka na brzuchu, a często też podawanie prebiotyków i kropelek na kolkę.
Jak rozpoznać kolkę u dziecka?
Dziecko płacze w środku nocy, a Ty zastanawiasz się, jaka jest tego przyczyna? Bardzo ważne jest rozważenie wszystkich prawdopodobnych scenariuszy. Obserwuj maluszka, sprawdź jego temperaturę, czy ma sucho w pieluszce i czy może jest głodne. Jeśli jednak Twoją uwagę zwrócą poniższe objawy, zyskasz pewność, że dziecko ma kolkę.
Objawy kolki
- Gwałtowny i długotrwały płacz dziecka to pierwszy alarm, który może wskazywać na kolkę. Napady płaczu występują w przypadku kolki przeważnie kilka razy w tygodniu, a czasem nawet codziennie.
- Oprócz tego dziecko grymasi i jest bardzo drażliwe.
- Kolejnym symptomem bywa wzdęty brzuszek dziecka.
- Do tego istotną wskazówką może być również wyginanie pleców na kształt litery C, a także prężenie się i podkurczanie nóżek.
- Warto podkreślić, że w przypadku kolki oprócz cyklicznych napadów płaczu dziecko rozwija się w prawidłowy sposób oraz nie występują inne objawy, świadczące o jednostkach chorobowych, np. gorączka czy nieregularne oddychanie.
Wszystko to wskazuje na to, że maluszek czuje coraz silniejszy ból, z którym nie potrafi sobie poradzić. Długotrwałej kolki nie należy bagatelizować i warto udać się z maluszkiem na wizytę kontrolną do pediatry.
Co powoduje kolki u niemowlaków?
Specjaliści nadal mają spory problem z określeniem, co powoduje kolki u maluszków. Istnieje kilka teorii i czynników, które najprawdopodobniej mają największy wpływ na jej występowanie.
Za główną przyczynę kolki uznaje się problemy z układem pokarmowym. Ból i wzdęcia są wynikiem powstawania pęcherzyków powietrza, które przedostają się z żołądka do jelit. Po tym, jak pęcherzyki skumulują się w organizmie maluszka, dochodzi do powstania bardzo silnych skurczy i wzdęcia. Wtedy też niemowlak zaczyna odczuwać ból, który utrudnia mu odpoczynek i codzienne funkcjonowanie.
Oto kilka często wskazywanych przyczyn powstawania kolki:
- niedojrzałość układu pokarmowego,
- niezidentyfikowana alergia pokarmowa na białko mleka krowiego – w takiej sytuacji matka dziecka powinna zaprzestać picia mleka podczas karmienia,
- alergia na laktozę – tutaj należy podkreślić, że zazwyczaj laktoza znajduje się zarówno w mleku modyfikowanym, jak i w naturalnym,
- zbyt duża ilość powietrza, które połyka dziecko w trakcie karmienia – to, co powoduje kolkę u dziecka w takiej sytuacji, to np. zbyt łapczywe ssanie piersi, nieodpowiednia pozycja w trakcie karmienia lub też dobranie nieodpowiedniego smoczka,
- uboga w wartości odżywcze dieta matki,
- długotrwały stres u matki,
- picie alkoholu i palenie papierosów przez matkę w trakcie karmienia (również bierne palenie!).
Sprawdź też: Co zabrać na wyjazd w góry z dziećmi?
Dodaj komentarz