*Darmowa wysyłka za zakupy od 150 zł 

Wysyłka w ciągu 24h

mity o pielęgnacji niemowlaka

Mity o pielęgnacji niemowlaka  - 

Właściwa pielęgnacja niemowlaka ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego warto stworzyć system, który będzie przyjemny dla maluszka oraz świeżo upieczonych rodziców. Czasem jednak trudno jest ocenić, jakie zabiegi pielęgnacyjne faktycznie trzeba stosować. W czym dodatkowo przeszkadzają sprzeczne opinie przyjaciół, znajomych i rodziny. Właśnie z tego powodu obalamy najpopularniejsze mity na temat tego, jak pielęgnować niemowlaka.

  1. 5 najpopularniejszych mitów dotyczących pielęgnacji niemowlaka
    1. Noworodkowi nie wolno obcinać paznokci
    2. Dziecko nie może być kąpane, dopóki nie odpadnie kikut pępowiny
    3. Dziecko trzeba codziennie kąpać
    4. Konieczne jest codzienne nawilżanie skóry niemowlaka przy pomocy balsamu bądź oliwki
    5. Ubranka niemowlaków trzeba prasować po każdym praniu

5 najpopularniejszych mitów dotyczących pielęgnacji niemowlaka

Noworodkowi nie wolno obcinać paznokci

U noworodków podobnie, jak w przypadku wszystkich ludzi, rosną paznokcie. U maluchów są one wręcz dużo ostrzejsze, co może doprowadzić do zadrapania twarzy. Jednym z rozwiązań mogą być bawełniane rękawiczki oraz śpiworki bądź otulacze podczas snu. Wiele osób uznaje, że noworodkom nie wolno obcinać paznokci, ale jest to mit. Bez problemu możesz to robić raz w tygodniu. Najlepiej zrób to wtedy, gdy maluch śpi i nie wierci się. Wybierz też nożyczki o zaokrąglonych końcach.

Dziecko nie może być kąpane, dopóki nie odpadnie kikut pępowiny

Kolejny mit dotyczący tego, jak pielęgnować noworodka odnosi się do pierwszych kąpieli. Faktycznie powinieneś zadbać o to, żeby kikut się nie zamoczył w wodzie, ale nie oznacza to, że masz całkowicie zrezygnować z kąpieli maluszka. Po prostu wlej do wanienki tyle wody, aby sięgała poniżej pępka.

Jeśli nawet dojdzie do zamoczenia kikuta, to nie musisz się obawiać. Wystarczy, że delikatnie go osuszysz, a następnie przemyjesz spirytusem 70%. Nie zakrywaj go szczelnie, a dzięki temu powietrze będzie mogło swobodnie przepływać.

Dziecko trzeba codziennie kąpać

Pielęgnacja niemowlaka zbyt często jest porównywana do przyzwyczajeń dorosłych ludzi, ale musisz zdawać sobie sprawę z tego, że niemowlę nie brudzi się i nie poci tak samo, jak Ty. Dlatego codzienna kąpiel wcale nie jest konieczna. Oczywiście musisz zadbać o to, żeby maluch miał czystą buzię, a do tego pozbyć się wszelkich zabrudzeń z fałdek i zakamarków – szczególnie w okolicy szyi bądź za uszami. Wśród codziennych obowiązków jest też mycie pupy oraz wszystkich „pieluszkowych” okolic. Jednak nie zawsze niezbędna jest klasyczna kąpiel w wanience. Dobrze sprawdzą się również specjalne chusteczki czyszczące lub zwilżona, miękka szmatka. Z pewnością to spore ułatwienie zimą i podczas podróży.

Konieczne jest codzienne nawilżanie skóry niemowlaka przy pomocy balsamu bądź oliwki

Gdy zastanawiasz się, jak pielęgnować niemowlaka musisz pamiętać o często powtarzającym się micie, który dotyczy codziennego natłuszczania skóry malucha. Nie u każdego dziecka taki zabieg jest konieczny, ponieważ zależy to od rodzaju jego skóry. Jeśli ma suchą skórę, to faktycznie powinieneś nawilżać ją każdego dnia. Jednak w przypadku tłustej skóry bez problemu możesz z tego zrezygnować. W takim przypadku wystarczy nawilżanie „pieluszkowej” okolicy. Najlepiej, jeśli będziesz dodawać emolientowe produkty do kąpieli.

Pamiętaj o tym, że u noworodków i w okresie wczesnoniemowlęcym występuje nadczynność gruczołów łojowych, dlatego dodatkowe natłuszczanie może powodować zapalenie skóry, czyli tzw. ciemieniuchę.

Jak pielęgnować noworodka z suchą skórą? W takim przypadku zadbaj o codzienną rutynę związaną z nawilżaniem ciała malucha.

Ubranka niemowlaków trzeba prasować po każdym praniu

W przypadku noworodków faktycznie lepszym rozwiązaniem są wyprasowane ubranka, bo są delikatniejsze i milsze w dotyku. Jednak u niemowlaków to nie jest wymóg. W takim przypadku możesz zrezygnować z prasowania. Pamiętaj tylko o tym, że wysoka temperatura wytwarzana przez żelazko dodatkowo niszczy drobnoustroje, więc warto w ten sposób potraktować ubranka bądź pościel po chorobie lub przeziębieniu malucha.

Sprawdź też: Jak opiekować się noworodkiem w domu?