*Darmowa wysyłka za zakupy od 150 zł 

Wysyłka w ciągu 24h

jak przewozić dziecko w samochodzie

Jak przewozić dziecko w samochodzie?  - 

Jako rodzic czy opiekun musisz wiedzieć, jak przewozić małe dziecko w samochodzie. Przestrzeganie przepisów prawa i zwracanie uwagi na bezpieczeństwo maluszka w samochodzie jest niezbędne, aby prawidłowo zabezpieczyć dziecko w trakcie jazdy. Dowiedz się już teraz, jak wozić dziecko w samochodzie, aby uchronić je przed zagrożeniem nawet w wyniku nagłego hamowania czy kolizji.

Spis treści

  1. Fotelik to podstawa – w jakim wieku dzieci powinny jeździć w foteliku?
  2. Jak przewozić roczne dziecko w samochodzie?
  3. Jaki fotelik dziecięcy warto wybrać?
  4. Jakie są kary za nieprzepisowe przewożenie dzieci w samochodzie?

Fotelik to podstawa – w jakim wieku dzieci powinny jeździć w foteliku?

Zgodnie z przepisami dzieci powinny podróżować w fotelikach. Jeszcze kilka lat temu przepisy wskazywały na to, że w foteliku powinno jeździć dziecko do 12. roku życia.

Zatem, jak wozić dziecko w foteliku w 2023 roku? Zasada jest prosta – należy zwrócić uwagę na wzrost dziecka. Jeśli nie ma ono 150 cm wzrostu, należy przewozić je w foteliku. Zatem, gdy Twoja 11-letnia córka ma już więcej niż 150 cm, to nie masz obowiązku przewozić jej w foteliku czy w urządzeniu przytrzymującym.

Taka sama zasada dotyczy również przewożenia dzieci w samochodzie ciężarowym. Tutaj także niezależnie od wieku konieczne jest zwrócenie uwagi na wzrost Twojego syna lub córki.

Bardzo ważne staje się też wyposażenie samochodu w pasy bezpieczeństwa, którymi powinny być zapięte dzieci, jak i dorośli.

Jak przewozić roczne dziecko w samochodzie?

Zastanawiasz się, jak przewozić małe dziecko w samochodzie? Po pierwsze niezbędne będzie wyposażenie się w fotelik dostosowany do wagi dziecka. Jeśli samochodem jedzie tylko kierowca i maluszek, to możliwe jest przewożenie dziecka na przednim siedzeniu. Należy zamontować wtedy fotelik, ale to nie wszystko, gdyż kluczowe staje się również odwrócenie go tyłem do kierunku jazdy. Ważne staje się również wyłączenie przedniej poduszki powietrznej, która mogłaby stanowić zagrożenie dla maleństwa.

Musisz wiedzieć przy okazji, że przewożenie starszych dzieci na przednim siedzeniu jest dozwolone zgodnie z przepisami, dopiero gdy jego wzrost przekroczy 150 cm.

Jaki fotelik dziecięcy warto wybrać?

Wybranie odpowiedniego fotelika dziecięcego wymaga zwrócenia uwagi na kilka aspektów, aby mieć pewność, że zakupiliśmy bezpieczny i odpowiedni model.

Oto kilka najważniejszych cech, którymi powinien wyróżniać się warty wyboru fotelik dziecięcy:

  • dostępny w korzystnej cenie,
  • dopasowany do budowy ciała dziecka – dobrym pomysłem będzie sprawdzenie fotelika przed zakupem,
  • zawierający dobre wyniki w testach bezpieczeństwa, przeprowadzonych przez ADAC lub Test Plus,
  • dostosowany do wzrostu i wagi dziecka,
  • pasujący do Twojego samochodu – pamiętaj, że nie wszystkie foteliki są uniwersalne.

Często sporym problemem dla rodziców są oznaczenia związane z kategorią wagową. Nasza mała ściągawka sprawi, że kupowanie fotelika stanie się znacznie łatwiejsze:

  • Grupa 0 – po ten fotelik należy sięgnąć, gdy dziecko ma mniej niż 10 kg;
  • Grupa 0+ – sprawdzi się dla dzieci do 13 kg;
  • Grupa I – przeznaczony dla dzieci o wadze 9-18 kg;
  • Grupa II – dostosowany dla dzieci w przedziale wagowym 15-25 kg;
  • Grupa III – to fotelik dla dzieci o wadze 22-36 kg.

Jakie są kary za nieprzepisowe przewożenie dzieci w samochodzie?

Musisz wiedzieć, jak wozić dziecko w samochodzie, by zatroszczyć się o jego bezpieczeństwo. Jednak nie zapomnij też o tym, że niedostosowanie się do przepisów sprawia, że jesteś narażony na mandat karny. Wysokość mandatu ciągle się zmienia, od 17 września 2022 roku wynosi 300 zł. Za nieprawidłowości lub brak fotelika i pasów bezpieczeństwa otrzymasz grzywnę i punkty karne.