*Darmowa wysyłka za zakupy od 150 zł 

Wysyłka w ciągu 24h

ząbkowanie niemowląt

Pierwsze zęby u niemowlaka - jak pomóc dziecku w przetrwaniu tego okresu?  - 

Pierwsze tygodnie i miesiące życia z maluszkiem to wzajemnie poznawanie się, przyglądanie się reakcjom dziecka i reagowanie na jego potrzeby. Każdy kolejny dzień może przynieść zmianę, niemowlak przybiera na wadze i rośnie, uczy się nowych rzeczy. Wraz z biegiem czasu, około szóstego miesiąca, pojawiają się pierwsze ząbki. Niestety często zdarza się, że jest to trudny okres zarówno dla maleństwa, jak i jego rodziców. Jak pomóc niemowlakowi przetrwać ten ciężki czas? Jak radzić sobie z niepożądanymi objawami?

Spis treści

  1. Kiedy zaczyna się ząbkowanie u niemowląt? Jakie mogą być objawy i jak pomóc dziecku?
    1. Jakie mogą być objawy ząbkowania niemowląt?

Kiedy zaczyna się ząbkowanie u niemowląt? Jakie mogą być objawy i jak pomóc dziecku?

Pierwsze ząbki kształtują się już w czasie ciąży. Mleczaki są w pełni ukształtowane przy porodzie, jednak nie są jeszcze widoczne. Dopiero kilka miesięcy później wyrzynają się na zewnątrz, kiedy to powstają korzenie zęba, wypychające koronę z dziąseł. Ząbkowanie u dzieci zaczyna się najczęściej około szóstego miesiąca życia, zdarza się jednak, że już czteromiesięczne niemowlę zaczyna ząbkować. Są znane przypadki, że zaraz po narodzinach noworodek ma w jamie ustnej widoczny jeden ząbek. Należy wtedy skonsultować się z ortodontą.

Zwykle jako pierwsze wyrzynają się jedynki lub dwójki, czasem trójki. Kolejne ząbki pojawiają się w późniejszym okresie, kiedy maluch ma już około półtora roku. Najpóźniej w buzi pojawią się trzonowce. Zanim zobaczymy u dziecka pierwsze zęby, to dziąsła stają się miękkie i lekko nabrzmiałe. Najwcześniejsze objawy ząbkowania można zobaczyć już w pierwszych miesiącach życia: maluszek obficie się ślini, wkłada sobie ręce do ust, próbuje gryźć zabawki. Jest to naturalny masaż dziąseł, który przynosi mu ulgę.

Jakie mogą być objawy ząbkowania niemowląt?

  • niechęć do jedzenia,
  • drażliwość,
  • trudności ze snem,
  • płaczliwość,
  • gryzienie rzeczy,
  • gorączka,
  • łzawienie oczu,
  • wysypka,
  • kaszel,
  • katar.

Żadne z tych objawów nie wymagają konsultacji lekarza, za wyjątkiem wysokiej temperatury. Gorączka w okresie ząbkowania jest normalna, jednak nie powinna przekraczać 38 – 38,5ºC. Wyższa temperatura może oznaczać, że w organizmie jest jakaś infekcja. Warto podkreślić, że wraz z zaczęciem ząbkowania zaczyna wygasać odporność nabyta od matki. Wiąże się to z częstszymi przeziębieniami i innymi chorobami.

Jak pomóc niemowlakowi w ząbkowaniu? Co może przynieść ulgę w bólu i swędzeniu dziąseł? Przede wszystkim pamiętaj, że ząbkowanie to trudny okres dla dziecka. Bądźcie cierpliwi, jak najwięcej przytulajcie swoją pociechę i dawajcie jej wsparcie. Pomocne mogą być żele znieczulające, które należy stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. Dziąsła możesz masować również gazikiem nasączonym wodą lub naparem z rumianku bądź szałwii (oba zioła mogą uczulać). Ulgę w ząbkowaniu przynoszą również gryzaki dla niemowląt ze specjalnymi masującymi wypustkami. Żelowe gryzaki można przed podaniem maluchowi lekko schłodzić, aby dodatkowo poprawić jego komfort. Jeśli karmisz swoje dziecko metodą BLW, to świetnym i naturalnym rozwiązaniem będzie jedzenie, np. lody ze zmiksowanych owoców, zimna marchewka lub pokrojone jabłko. W walce ze swędzeniem dziąseł skuteczna jest również nakładka masująca dziąsła, którą zakłada się na palec. Służy ona jednocześnie do zachowania higieny jamy ustnej u niemowlaka przed pojawieniem się pierwszych ząbków.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie u niemowląt i pierwsze ząbki są już widoczne, możecie wybrać się na wizytę adaptacyjną do dentysty. W zależności od wieku dziecka i programu stomatologicznego w danym gabinecie może ona wyglądać różnie. Ma ona na celu oswojenie małego pacjenta z wizytami u stomatologa oraz kontrolę jamy ustnej.