A było to tak, jedno z dzieci zachorowało, więc na gwałt do lekarza, bo gorączka zaczynała skakać jak szalona. Po...
Wyprawka dla wcześniaka - czego będziemy potrzebować?
Maluszkowi, który pospieszył się z przyjściem na świat nie potrzeba w zasadzie zbyt wielu rzeczy. Ma to związek między innymi z jego przebywaniem w inkubatorze oraz niewielką wagą. Dlatego wyprawka dla wcześniaka nie różni się niczym szczególnym od wyprawki dziecka urodzonego w terminie, jednak mając na uwadze fakt, że przybierający na siłach maluch w końcu wyjdzie ze szpitala będzie potrzebował ciuszków jak jego starsi koledzy. O czym zatem należy pamiętać przy kompletowaniu wyprawki?
Wyprawka dla wcześniaka - pieluszki, rzecz niezbędna
Obecnie nie ma większego problemu z nabyciem pieluszek dla maluszków. Mogą się one znaleźć nawet w wyprawce dla skrajnego wcześniaka, ponieważ na rynku istnieją modele nawet dla dzieci o wadze niższej niż 800 g. Oprócz rozmiaru pieluszek i pampersów zwróćmy też uwagę na ich wykonanie oraz właściwości. Dobrym rozwiązaniem okazują się często pieluszki bambusowe, z którymi łatwiej jest uniknąć ryzyka odparzeń i którym zawdzięcza się dobre właściwości chłonne i oddychające.
Co jeszcze powinna zawierać wyprawka dla wcześniaka?
Oczekiwanie przyjścia na świat maluszka to fascynujący okres. W zasadzie nie wiadomo, kiedy rozpocząć przygotowania do porodu - maleńkie ubranka chciałoby się kupować od momentu zobaczenia dwóch kresek na teście ciążowym! Trudno się temu dziwić: wszak na każdą ewentualność - także tę dotyczącą porodu przedwczesnego - należy się odpowiednio przygotować. Jaka wyprawka dla wcześniaka sprawdzi się najlepiej? Gdy wcześniaczek przebywa w inkubatorze nie są potrzebne mu ubranka, co innego jednak, gdy po jakimś czasie dziecko trafia do rąk mamy lub taty. Ciuszki powinny być zawsze dobrane do jego wzrostu i wagi. Wcześniaki zazwyczaj cechują się mimo wszystko nieco mniejszym wzrostem i wagą, dlatego ubranka mniejsze od standardowego rozmiaru (56-62 cm) będą z pewnością mile widziane. Dobrym rozwiązaniem będzie też szara wyprawka dla wcześniaka. Pamiętajmy, by ubranka dobierać zawsze nieco na wyrost (w końcu maluch stopniowo będzie przybierał na wadze) i sugerować się składem materiałów. Doskonale sprawdzają się zazwyczaj lniane i miękkie, bawełniane śpioszki, bodziaki, kaftaniki, czapeczki oraz skarpetki niemowlęce frotte - czyli biała wyprawka dla wcześniaka. Ubranka najlepiej powinny być także wygodne do zdejmowania przez personel szpitala, ze względu na wykonywane przez niego medyczne i okołoporodowe zabiegi.
Ile kompletów ubranek powinna zawierać wyprawka dla wcześniaka do szpitala? W skład zestawu must have powinno wchodzić zawsze białe body dla wcześniaka z krótkim lub długim rękawem, śpioszki niemowlęce i kaftanik. Takich setów warto przygotować minimum 5-6, tak by nie tylko móc je dowolnie ze sobą mieszać, ale by też nie ulegały zbyt częstemu praniu. Dokładając do nich śpioszki z pajacykiem oraz koszulki z długim oraz krótkim rękawem (również po 5-6 sztuk każdego) skompletujemy zestaw na czas około 1 miesiąca.
Gadżety i akcesoria dla malucha
Co jeszcze powinno znaleźć się w wyprawce dla wcześniaka? Oprócz wspomnianych już wyżej elementów garderoby warto zadbać także o wszelkiego rodzaju dziecięce akcesoria. Nawilżane chusteczki, ręczniczki, rożki, chusty do noszenia, kocyki… - tego wszystkiego zapewne będziemy potrzebować już od pierwszych dni jego życia. Smoczki i butelki (jeśli karmienie piersią jest wykluczone) warto kupić zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli sugerując się rozmiarami oraz możliwościami ssącymi malucha. Jeśli mama może karmić - wtedy warto pomyśleć także o laktatorze. Jego zakup jednak warto skonsultować z doradcą laktacyjnym lub położnymi.
Przydatnym akcesorium w wyprawce dla skrajnego wcześniaka może okazać się także termometr pokojowy, dzięki któremu młodzi rodzice będą mogli zapewnić dziecku najlepsze warunki. Mowa oczywiście o temperaturze 20-22 stopni Celsjusza w dzień i nie mniej niż 18 stopni w nocy.
Dodaj komentarz