A było to tak, jedno z dzieci zachorowało, więc na gwałt do lekarza, bo gorączka zaczynała skakać jak szalona. Po...
Co to jest baby blues i jak sobie z nim radzić?
Przytłoczenie nową sytuacją, płaczliwość, lęk oraz niechęć do zajmowania się dzieckiem. Choć bardzo często to stan przejściowy po porodzie, to jednak z czasem ten problem może przerodzić się nawet w depresję poporodową. Dlatego dowiedz się, co to jest baby blues i jak rodzić sobie z uczuciami, jakie Tobą wtedy targają.
Spis treści:
- Co to jest baby blues?
- Jakie są przyczyny baby blues?
- Baby blues – objawy
- Ile trwa baby blues?
- Baby blues – jak sobie radzić?
Co to jest baby blues?
Baby blues to termin określający smutek poporodowy. Przede wszystkim ma on związek z nową rolą, obowiązkami i opieką nad noworodkiem. Zazwyczaj ten stan zaczyna pojawiać się dopiero kilka dni po porodzie, a badania pokazują, że blisko 80% kobiet w tym czasie doświadcza zaburzeń nastroju. To zupełnie naturalna reakcja organizmu, ponieważ wiąże się to nie tylko ze zmianami, jakie zaszły w organizmie, ale również ze spadkiem hormonów oraz ogromnym stresem, z jakim musi zmierzyć się młoda matka.
Jakie są przyczyny baby blues?
Trudno jednoznacznie określić, jakie są przyczyny baby blues i depresji poporodowej. W pierwszym przypadku ogromny wpływ mają zmiany hormonalne, które wpływają na huśtawkę nastroju. Poza tym spore znaczenie mają też dolegliwości związane z połogiem, zmiana kształtu sylwetki, odczuwany ból oraz ewentualne problemy z laktacją. W połączeniu ze zmęczeniem i niewyspaniem kobiety mogą zacząć borykać się z baby blues.
Baby blues – objawy
Kobiety cierpiące na baby blues zazwyczaj wątpią w swoje umiejętności rodzicielskie i myślą, że nie poradzą sobie w tej nowej, dotąd nieznanej roli. Bardzo często pojawia się też huśtawka nastrojów oraz fizyczne symptomy, które wyraźnie wskazują na baby blues. Objawy przede wszystkim dotyczą:
- uczucia ciągłego zmęczenia,
- regularnych bólów głowy,
- braku wiary we własne umiejętności,
- poczucia winy,
- przygnębienia i smutku,
- płaczliwości i rozdrażnienia,
- obniżenia nastroju,
- problemów z koncentracją,
- braku cierpliwości,
- niekiedy pojawiają się też zaburzenia lękowe.
Ile trwa baby blues?
Szczytowe nasilenie objawów baby blues może pojawić się między 4 a 5 dniem połogu. Zazwyczaj utrzymuje się maksymalnie przez 10 dni, bo to właśnie wtedy następuje największe wahanie hormonalne, a przede wszystkim spadek poziomu progesteronu, kortyzolu i estrogenu – w ciąży ten hormon wzrasta aż dziesięciokrotnie w porównaniu do wcześniejszego stanu.
Jeśli zastanawiasz się, ile trwa baby blues, bo smutek, zmęczenie i apatia towarzyszą Ci przez większą ilość czasu, to koniecznie udaj się do specjalisty. W takiej sytuacji warto skorzystać z konsultacji, bo baby blues w niektórych przypadkach przeradza się w depresję poporodową.
Baby blues – jak sobie radzić?
Tak naprawdę nie jest potrzebna interwencja lekarska do poradzenia sobie z baby blues. W tym trudnym i ważnym czasie najważniejsze jest wsparcie oraz pomoc bliskich osób. Właśnie ta obecność, wysłuchanie oraz odciążenie z niektórych obowiązków to najlepszy sposób na to, żeby kobieta poradziła sobie z objawami baby blues. Jak sobie radzić, jeśli nie możesz liczyć na pomoc zaufanej osoby? Wówczas ważne jest dobre przygotowanie do macierzyństwa, bo to wiedza da Ci jeszcze więcej pewności siebie. Zapytaj też inne młode matki o porady i wskazówki dotyczące tych pierwszych dni połogu, a przede wszystkim nie przejmuj się drobnymi pomyłkami. Większość z nich nie ma żadnego znaczenia dla dziecka, a wiążą się jedynie z presją nakładaną przez społeczeństwo.
Pamiętaj o tym, że baby blues to w pełni naturalny proces, nie oznacza to, że jesteś złą matką. Po prostu Twój organizm oraz psychika muszą dostosować się do nowej sytuacji.
Sprawdź też: Co powoduje kolki u noworodka?
Dodaj komentarz