A było to tak, jedno z dzieci zachorowało, więc na gwałt do lekarza, bo gorączka zaczynała skakać jak szalona. Po...
Co zrobić, gdy dziecko boi się ciemności?
Lęk przed ciemnością u dzieci w pewnym etapie życia jest zjawiskiem naturalnym. Intrygujące jest to, że może on zostać spotęgowany przez czynniki zewnętrzne. Jako przykład może posłużyć oglądanie bajek i filmów, które w swojej treści niosą przemoc i agresję. Jak wesprzeć dziecko, które boi się ciemności i jak pomóc mu radzić sobie z lękiem?
Co zrobić, gdy dziecko boi się ciemności?
Każda kochająca mama chciałaby, by jej dziecko miało szczęśliwe dzieciństwo. Dziecku do szczęścia potrzeba nie tylko dobrej opieki i nowych zabawek - musi się czuć przede wszystkim kochane, akceptowane i bezpieczne. Właśnie dlatego nie należy wywoływać u dziecka poczucia wstydu czy winy, mówiąc: taki duży chłopczyk, a się boi. Stawiając sprawę w ten sposób możemy osiągnąć niestety odwrotny skutek. Dziecko może poczuć się niezrozumiane i niewystarczające odważne w naszych oczach, co może być prostą drogą do wzmocnienia lęku. Nasze racjonalne tłumaczenia, że “nie ma czego się bać” są konkretem tylko dla nas, w dziecku niestety wzmacniają poczucie lęku i winy. Tymi słowami jedynie podkreślamy, że zagrożenie istnieje, ale nie radzimy, jak można sobie z nim pomóc. Co zrobić, gdy dziecko boi się ciemności?
Zasada nr 1 - wyciszanie
Kiedy maluszek jest rozbawiony albo podenerwowany, trudno mu zasnąć. Najpierw trzeba go uspokoić i wyciszyć. Jak to zrobić? Wieczorem na chwilę przed snem trzeba zrezygnować z zabaw, które dziecko rozśmieszają albo zachęcają do ruchu. Zostawmy je inną porę dnia.
Ograniczenie bodźców zależy w dużej mierze od naszej intensywności. Bardzo trudno będzie wejść dziecku w tryb, wieczornego odpoczynku, gdy w sąsiednim pokoju huczy telewizor, zaświecone są wszystkie światła, a domownicy załatwiają wiele spraw. Ograniczenie ilości docierających do dziecka bodźców sprawia, że i maluszek zwolni obroty. W ten sposób dziecko, które boi się ciemności będzie mogło szybciej zasnąć.
Zasada nr 2 - cicha konwersacja połączona z wieczornym przytulaniem
Niemowlęta uwielbiają patrzeć na bliskie osoby i wsłuchiwać się w ich głos. Znajdują upodobanie w rozmowie i prowadzą szermierkę słowną na swój sposób: patrząc w oczy, naśladując miny, uśmiechając się czy gaworząc. Kilkumiesięczne niemowlę przed pójściem spać może pożegnać domowników, tzn. psa, kota czy zabawki dla dzieci, które może mocno wyprzytulać. Z czasem taki schemat stanie się elementem wieczornego rytuału. PS. Maleństwu, które ma lada moment zasnąć, należy szeptać na uszko miłe słówka. Gwarantujemy, że, dziecko momentalnie ucichnie, by skoncentrować się na tym nietypowym dźwięku. W ten sposób można zniewelować lęk przed ciemnością u dzieci.
Zasada nr 3 - czytanie bajek
Z czytaniem jest jak z kołysanką: potrafi uspokoić malucha jak żaden inny sposób. To świetny sposób na wyciszenie malucha, gdy dziecko boi się ciemności. Z czytaniem bajek na dobranoc nie czekajmy, aż dziecko podrośnie. Nawet jeśli jest zbyt małe, by zrozumieć sens bajki, z pewnością ukoi go już sam Twój głos. Starszakowi możesz czytać krótkie czytanki lub rymowane wierszyki, które powtarzane dzień po dniu utrwalą mu się w pamięci i z biegiem czasu staną najprzyjemniejszym wspomnieniem z dzieciństwa.
Przytulanka do snu na lęk przed ciemnością u dzieci
Gdy występuje lęk przed ciemnością u dziecka dobrym sposobem na to, by mógł go okiełznać, jest przytulanka. Przyjaciel, któremu zwierzy się z sekretów i mocno przytuli, gdy ciemność okaże się zbyt przytłaczająca. Pamiętaj, by miś lub lalka, wykonane były z miłych, przytulnych materiałów i dodatkowo nie posiadała drobnych elementów, które mogłyby zagrozić jej bezpieczeństwu. W ten sposób maluszek zaśnie nim znów pomyśli o ciemnej nocy.
Dodaj komentarz